Liceum

MIKOŁAJ NIECKARZ kl. VIII b 

Konkursy kuratoryjne - wspomnienia rodziców i uczniów

LAUREAT konkursu przedmiotowego z języka angielskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Opiekun: Jolanta Pożoga

FINALISTA konkursu przedmiotowego z fizyki organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Opiekun: Grażyna Kotulska  

UCZEŃ

  • Jak doszło do tego, że zostałeś laureatem? Opisz/opowiedz cały proces przygotowania się. Jak długo trzeba było się uczyć, systematycznie czy co jakiś czas? Jakie metody nauki były ci szczególnie bliskie?  

Do tego, że zostałem laureatem, doprowadziła mnie systematyczna praca. Nauka do konkursu nie sprawiała mi większych trudności, gdyż lubię przedmiot, którego się uczyłem. Uważam, że najłatwiej osiągnąć sukces w dziedzinie, którą jesteśmy zainteresowani i której nauka sprawia nam przyjemność. Jeśli chodzi o metody nauki, to zazwyczaj robię notatki oraz korzystam z różnych źródeł internetowych.   

  • Jak wyglądał sam konkurs? Był rozłożony na etapy/trudny czy łatwy?  

Konkurs jest rozłożony na trzy etapy: szkolny, rejonowy i wojewódzki. Początkowy etap był stosunkowo łatwy, natomiast ostatni etap wojewódzki, który odbywał się w Rzeszowie wymagał wykazania się dużo większą wiedzą. Dla mnie konkurs nie był zbyt trudny, ponieważ byłem dobrze przygotowany.  

  • Jaka była rola nauczycieli w procesie przygotowań, na ile byli pomocni i w jaki sposób?  

Nauczyciele bardzo zachęcali mnie do nauki i zawsze byli bardzo pomocni. W każdej chwili mogłem liczyć na ich wsparcie.   

  •  Co mógłbyś doradzić swoim młodszym kolegom, chcącym brać udział w takich konkursach?  

Powiedziałbym, aby zawsze traktowali tego typu przedsięwzięcia jako szansę na zdobycie nowych doświadczeń, poszerzenie swojej wiedzy oraz rozbudowanie własnych zainteresowań.  

  • Czym się interesujesz, kiedy masz czas tylko dla siebie?  

W wolnym czasie lubię grać na pianinie oraz na gitarze. Moją pasją od najmłodszych lat również były szachy.  

  • Co powiedziałbyś dzieciom, które zastanawiają się czy taka szkoła jak Mały Książę jest placówką dobrą dla nich. Czy jest coś w czym ta szkoła ci pomogła?  

Uważam, że Mały Książę jest dobrą szkołą dla wszystkich i każdy w niej odnajdzie swoje miejsce.   

RODZIC

Odp. 1. Proces przygotowań do konkursu nie należał do najłatwiejszych. Mikołaj spędzał dużo czasu przygotowując się do niego. Podczas nauki korzystał z wielu źródeł zarówno książkowych, jak i internetowych. Sukces, który osiągnął, jest wynikiem wielu godzin pracy.   

Odp. 2. Przede wszystkim udział w konkursie to była wyłącznie decyzja syna. Nigdy nie wolno dziecka do niczego przymuszać, można jedynie zachęcać. Uważam, że jedyną słuszną motywacją jest motywacja wewnętrzna. Chęć sprawdzenia siebie, własnej wiedzy i możliwości to były elementy, które towarzyszyły synowi w drodze do sukcesu. Ja zawsze powtarzam: „Nieważne jaki wynik osiągniesz, najważniejsze jest doświadczenie, które zdobędziesz i do którego będziesz mógł się odwołać w przyszłości.”  

Odp. 3. Rodzicom, którzy zastanawiają się nad wyborem szkoły dla dziecka powiedziałabym, żeby zawsze kierowali się głosem serca. Wybór właściwej szkoły to trudna decyzja, gdyż wszyscy pragniemy dla naszych dzieci zarówno edukacji na odpowiednim poziomie, jak i tego, by czuły się w niej zaopiekowane i docenione, aby mogły rozwijać swój potencjał i osiągać cele na miarę indywidualnych możliwości. I taką szkołą jest Mały Książę. Dla nas wybór jakiego dokonaliśmy był słusznym wyborem.