Dzień bez plecaka

W środę, 17 kwietnia 2024r. w naszej szkole z inicjatywy SU obchodzony był Dzień bez plecaka – z ang. „no backpack day”. Tego dnia nasi uczniowie przyszli do szkoły bez plecaków, a zeszyty, książki i przybory przynieśli

do szkoły wykazując się dużą kreatywnością.

Wato pamiętać, że dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Wymyśliła je Amerykanka Mongai Fankam – założycielka fundacji, dzięki której z zebranych darowizn kupowane są w pełni wyposażone plecaki, a następnie wysyłane do dzieci mieszkających w państwach Afryki. Podczas „No backpack day” w Polsce uczniowie przychodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w pojemnikach, pudełkach itp. W ten sposób chcą zwiększać świadomość społeczeństwa dotyczącą trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

Uczniowie naszej szkoły zapakowali swoje przybory szkolne, książki i drugie śniadanie w przeróżny sposób. Widzieliśmy w szkole sklepowe kosze na zakupy, pojemniki na ciasto, garnki, skrzynki na narzędzia, kosze na śmieci, pudełka, wózki i wiele innych rzeczy, których nie sposób wymienić. Ograniczeniem była tylko wyobraźnia. Kolejny taki dzień już w czerwcu.