previous arrow
next arrow
Slider

SPOŁECZNA SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI
IM. MAŁEGO KSIĘCIA W TARNOBRZEGU KLASY 4-8

Laureaci i finaliści w Lublinie

Lublin to z pewnością jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Cudowne Stare Miasto wraz z Zamkiem jest dziś starannie odremontowane. Mieszają się tu kolory, kształty i architektoniczne style.

I to właśnie to miasto stało się celem naszej wycieczki – wraz z nauczycielami przygotowującymi nas do konkursów kuratoryjnych i olimpiady zwiedziliśmy m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Poznaliśmy krążące o budynku legendy oraz doświadczaliśmy prawdziwie studenckiego życia, odpoczywając na dziedzińcu uczelni. Okazało się, że również młodzi biolodzy mogli wyciągnąć wartościową wiedzę z obchodu uniwersytetu, ponieważ rosły tam niezwykłe drzewa, będące wynalazkiem studentów kierunków ścisłych.

Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Spotkania Kultur. Starszą część miasta od Dzielnicy Uniwersyteckiej oddziela właśnie ten nowoczesny budynek. Zaprojektował go Bolesław Stelmach, autor Centrum Chopinowskiego w Warszawie.  Jest to elegancka, nowoczesna, przeszklona bryła wyrastająca z imitacji starej kamienicy. CSK łączy różne funkcje. Pracują tam twórcy opery i baletu, a także absolwenci lubelskiej ASP. Mieliśmy możliwość zobaczenia  jednej z prób opery, dzięki czemu, mimo pandemii, mogliśmy uczestniczyć w spotkaniu ze sztuką. Doświadczeniem, które szczególnie zapadło nam w pamięć, z całą pewnością było przejście po szklanym dachu. Pod butami mieliśmy panoramę Lublina.

Kolejnym  celem  naszej podróży było Stare Miasto. Tu przywitała nas imponujących rozmiarów budowla, czyli Muzeum Narodowe w Lublinie. Następnie przekroczyliśmy Bramę Grodzką i wtedy właśnie weszliśmy  w zupełnie inny świat. Z każdej strony otaczały nas przepiękne kamienice, każda inna niż pozostałe. Jedne były pomalowane na piękne, żywe kolory, inne wyróżniały się wymyślnymi wzorami, a co poniektóre ukazywały nawet bardziej skomplikowane obrazy i historie. Wśród nich znalazła się nawet budowla udekorowana grafikami Andrzeja Kota, na których grafik zastąpił pospolite litery w alfabecie głowami kotów!   W trakcie przyswajania wiedzy zadbaliśmy również o prowiant, wychodząc z lokalnych piekarni  z pysznymi pączkami i cebularzem. Z takim zaopatrzeniem dokończyliśmy zwiedzanie Starówki i na powrót wkroczyliśmy w bardziej nowoczesną część miasta, gdzie czekała nas niemała niespodzianka. Przybrała ona formę portalu, za którego pomocą byliśmy w stanie nawiązać kontakt z przechodniami w Wilnie, a więc zupełnie innym kraju, jednocześnie  nie opuszczając Lublina! Chwilę zajęło nam żegnanie się z nowymi, wirtualnymi znajomymi, a kiedy emocje już trochę opadły nadszedł czas na obiad.

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy, było Muzeum Wsi Lubelskiej. Zobaczyliśmy, jak ludzie kiedyś żyli.  Muzeum to oferowało wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. Można było poczuć się jak w dawnych czasach i poznać życie codzienne naszych przodków.

Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i z całą pewnością ta podróż zostanie w naszej pamięci. Ten dzień spędzony razem był także idealnym odpoczynkiem od życia codziennego, a pogoda była niesamowicie trafiona.

Oliwia Ciba, Jagoda Koczwara-Szuba, Amelia Sus
laureatki i finalistki konkursów przedmiotowych i olimpiad