previous arrow
next arrow
Slider

SPOŁECZNA SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI
IM. MAŁEGO KSIĘCIA W TARNOBRZEGU KLASY 4-8

Ekologia

Webinarium za nami!

Temat plastiku i jego wpływu na nasze środowisko poruszył uczestników webinarium „Plastik jest na zawsze!”. Warto było wsłuchać się w to, co mają do powiedzenia inni. To takie budujące, że możemy zmieniać coś razem, małymi krokami. Czasu nie cofniemy i tony plastiku nie znikną w jednej chwili. Możemy jednak zaprzestać kupowania produktów w plastikowych opakowaniach, ograniczyć konsumpcję, wybierać świadomie, dawać przykład i edukować. Dziękujemy naszym ekspertkom – pani Justynie Długosiewicz i pani Annie Bokwie, które wzbogaciły nasze spotkanie swoimi pomysłami i doświadczeniem. Dziękujemy również uczestnikom webinarium, zarówno tym, którzy zabrali głos: Zofii Kusz, Oliwii Piwińskiej i Szymonowi Jagusztynowi, jak i tym, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusji na czacie. Pokazaliśmy, że jest w nas wszystkich nadzieja, która rodzi chęć do działania.

Mariola Świąder – koordynator ds. innowacji


Webinarium „Plastik jest na zawsze!”

Plastikowe butelki, puszki, nakrętki, kawałki opon, aluminiowe opakowania – to tylko wycinek tego, co możemy spotkać podczas spaceru. Na oceanach unoszą się gigantyczne plamy śmieci. To biliony kawałków plastiku. Plastik trafia do łańcucha pokarmowego. Zjadają go zwierzęta, a w konsekwencji i my. Czasami odnosi się wrażenie, że świata nie da się już uratować. A jednak to tylko wrażenie, bo to my przyczyniamy się do jego zmiany na lepsze. W związku z przypadającym  na 22 kwietnia Światowym Dniem Ziemi zapraszamy do udziału w webinarium „Plastik jest na zawsze”. Spotkanie on-line odbędzie się 22 kwietnia 2021 r. o godzinie 17.00 w ramach kampanii ekologicznej Innowacji MK.

Co da ci udział w webinarium? Świadomość. Będziesz wiedział, jak wygląda świat w 2021 r. Jak ograniczyć zużycie plastiku?  Czy istnieją  jego zamienniki? Co się kryje w nazwach zero westbabysteps, recykling czy bioplastik. Pamiętaj! Dokonując świadomych wyborów zmieniasz świat.

Jak zgłosić chęć udziału w webinarium? Wystarczy wysłać wiadomość na adres innowacjemk@onet.pl podając swoje imię i nazwisko oraz adres mailowy, na który ma zostać wysłane zaproszenie. Zgłoszenia przyjmujemy do 20 kwietnia. Liczba miejsc jest ograniczona.

Mariola Świąder – koordynator ds. innowacji


Zwycięzcy konkursu „Moja planeta marzeń”.

Konkurs plastyczny „Moja planeta marzeń” w ramach Innowacji MK pod hasłem „Mamy oko na klimat” został rozstrzygnięty. Oto lista zwycięzców:

I miejsce – Krzysztof Podyma, lat 5,
II miejsce – Anna Flisek, lat 6,
III miejsce – Michalina Ponikowska, lat 6.

Na młodych zwycięzców czekają dyplomy i książki, których autorem jest David Attenborough – najsłynniejszy przyrodnik świata, dzięki  któremu ludzie dotarli  w najdalsze zakątki na Ziemi i odkryli zwierzęta, których nigdy by nie poznali. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Nagrody można odebrać w sekretariacie szkoły przy ulicy Kochanowskiego 3.


Zwycięzcy konkursów!

Miło nam poinformować, że zostali wyłonieni zwycięzcy konkursu na najlepszy spot reklamowy w ramach kampanii ekologicznej Innowacji MK. Oto oni:

I miejsce – Zofia Kusz
II miejsce – Dobrawa Czech
III miejsce – Oliwia Piwińska i Hanna Czarnecka

Na zwycięzców czekają nagrody ufundowane przez panią Annę Bokwę, która całym sercem wpiera nasze Innowacje MK i jest za pan brat z ekologią. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za ufundowanie tak pięknych książek, które dają nadzieję, że człowiek może jeszcze wszystko zmienić na świecie.

Mariola Świąder


DBAJMY O PRZYRODĘ!

DOBRAWA CZECH Z KLASY 5B STWORZYŁA PRZEKAZ DLA LUDZKOŚCI W FORMIE…BAJKI. SPRAWDŹCIE SAMI, JAKI MORAŁ PŁYNIE Z TEGO ORYGINALNEGO „ECOOPOWIADANIA”. GRATULUJEMY DOBRAWKO POMYSŁU!!!

  MARIOLA ŚWIĄDER

HTTPS://1DRV.MS/P/S!AMUJNONRTXHEJE59HLEN8MJT6OVS?E=QTYLH4


Antyplastikowi

Czy można zarazić pozytywną energią? Oczywiście, że tak! Zosia Kusz z klasy 6a nagrała „mega” pozytywny przekaz, zachęcając innych do eliminowania plastiku w życiu codziennym. Filmik został stworzony w ramach kampanii ekologicznej Innowacji MK pod hasłem „Plastik jest na zawsze”. Zobaczcie sami.

https://www.facebook.com/innowacjemk/videos/1253441035050998

https://www.facebook.com/watch/?v=245532963840384


PLASTIKOWY SPOT REKLAMOWY

PAMIĘTAJCIE, ŻE 23 STYCZNIA OBCHODZONY JEST DZIEŃ BEZ OPAKOWAŃ FOLIOWYCH. W ZWIĄZKU Z TYM INNOWACJE MK ROZPOCZYNAJĄ KAMPANIĘ EKOLOGICZNĄ POD HASŁEM „PLASTIK JEST NA ZAWSZE!”. WIDZIMY, ŻE PLASTIK JEST WSZĘDZIE. MIAŁ BYĆ UŁATWIENIEM W ŻYCIU CODZIENNYM, MEDYCYNIE CZY TECHNOLOGII, A STAŁ SIĘ ŹRÓDŁEM PROBLEMÓW ZDROWOTNYCH LUDZI I ZWIERZĄT. CZY DA SIĘ OGRANICZYĆ JEGO ZUŻYCIE? MOŻE ZNACIE SPOSOBY NA ELIMINOWANIE PLASTIKU Z NASZEGO ŻYCIA CODZIENNEGO? NIE CZEKAJMY, ŻE SYTUACJA ZMIENI SIĘ SAMA. WEŹMY SIĘ DO PRACY JUŻ DZIŚ!
 W RAMACH KAMPANII PROPONUJEMY WAM NAKRĘCENIE KRÓTKIEGO SPOTU REKLAMOWEGO (60-90 SEKUND), KTÓRY WPŁYNIE NA SPOSÓB MYŚLENIA ODBIORCÓW I SKŁONI ICH DO ZAUWAŻENIA POMIJANYCH PROBLEMÓW.  JAK STWORZYĆ SPOT REKLAMOWY? TO PROSTE. WYKORZYSTAJ TELEFON LUB KOMPUTER I NAKRĘĆ KRÓTKI FILMIK Z DŹWIĘKIEM,  NAPISAMI CZY ANIMACJĄ. BĄDŹ KREATYWNY I SKUP SIĘ NA STWORZENIU PRZEKAZU. GOTOWY FILMIK PRZEŚLIJ ZA POMOCĄ STRONY WWW.FACEBOOK.COM/INNOWACJEMK  DO 15 LUTEGO 2021 R.

MARIOLA ŚWIĄDER


Webinarium Klimatyczne za nami!

Innowacje MK mają oko nie tylko na klimat, ale również na fake newsy. To zmora dzisiejszych czasów, która wciąga odbiorców w psychologiczną pułapkę. Uczestnicy webinarium byli świadkami obalania mitów na temat klimatu przez panią dr Magdalenę Durda-Masny, ekologa i biologa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz pana Janusza Wepsięcia – botanika i ornitologa, prezesa Zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody w Warszawie. Niezwykle cenne były wskazówki na temat walki z fake newsami udzielane przez panią Dominikę Miś, dziennikarkę Radia Leliwa. Przez cały czas trwania webinarium uczestnicy mogli dzielić się na czacie swoimi spostrzeżeniami i zadawać pytania, które posłużyły w dyskusji podczas strefy Q&A. Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w naszym wirtualnym spotkaniu.

Mariola Świąder – koordynator ds. Innowacji MK


WEBINARIUM KLIMATYCZNE

„JAK WALCZYĆ Z FAKE NEWSAMI NA TEMAT KLIMATU?” – TO TYTUŁ WEBINARIM KLIMATYCZNEGO, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ 24 LISTOPADA 2020 R. O GODZINIE 17.00. PODCZAS SPOTKANIA PRZEDSTAWIMY MITY I FAKTY O KLIMACIE I PODPOWIEMY, JAK WALCZYĆ Z FAKE NEWSAMI NA TEMAT KLIMATU. W ROLI EKSPERTÓW WYSTĄPIĄ: PANI MAGDALENA DURDA-MASNY – EKOLOG I BIOLOG, PRACOWNIK UNIWERSYTETU IM. ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU, PANI DOMINIKA MIŚ – DZIENNIKARKA RADIA „LELIWA” ORAZ PAN JANUSZ WEPSIĘĆ – BOTANIK I ORNITOLOG, CZŁONEK PREZYDIUM ZARZĄDU GŁÓWNEGO LIGI OCHRONY PRZYRODY W WARSZAWIE. WEBINARIUM POPROWADZI SZKOLNA REDAKCJA KLIMATYCZNA.

MARIOLA ŚWIĄDER


W poszukiwaniu rzetelnych informacji

ZMIANY KLIMATYCZNE DZIEJĄ SIĘ NA NASZYCH OCZACH, TYLKO NIE ZAWSZE CHCEMY JE WIDZIEĆ. W RAMACH INNOWACJI MK POD HASŁEM „MAMY OKO NA KLIMAT” WYBRALIŚMY SIĘ DO REGIONALNEGO CENTRUM PROMOCJI OBSZARU 2000, ABY UZYSKAĆ RZETELNE INFORMACJE NA TEMAT ZMIAN KLIMATU. RZETELNOŚĆ I WIARYGODNOŚĆ TO POŻĄDANE CECHY DZIENNIKARZA, ZWŁASZCZA W ŚWIECIE  NATŁOKU  CZĘSTO NIEPRAWDZIWYCH INFORMACJI. BĘDĄ ONE NAM BARDZO POTRZEBNE W PRACY SZKOLNEJ REDAKCJI KLIMATYCZNEJ, KTÓRA PODJĘŁA WALKĘ Z FAKENEWSAMI NA TEMAT ZMIAN KLIMATU. PAN JANUSZ WEPSIEĆ – BOTANIK I MIŁOŚNIK PRZYRODY MÓWIŁ NAM O WPŁYWIE ZMIAN KLIMATYCZNYCH NA ŚRODOWISKO: O MAŁEJ RETENCJI WODY, SUSZY HYDROLOGICZNEJ, WAHANIACH TEMPERATURY, STANACH POWODZIOWYCH, NAWAŁNICACH.


Miejski Konkurs Fotograficzny „Ziemia-Woda-Powietrze”

Zapraszamy uczniów klas 4-8 tarnobrzeskich szkół podstawowych do wzięcia udziału w Miejskim Konkursie Fotograficznym pod nazwą „Ziemia-Woda-Powietrze”. Konkurs organizowany jest przez naszą szkołę w ramach Innowacji MK 2020/2021 pod patronatem Regionalnego Centrum Promocji Natura 2000. Program Innowacje MK wspierają Liga Ochrony Przyrody, Telewizja Lokalna TVL i Radio Leliwa. Więcej informacji w regulaminie konkursu.

Zespół ds. Innowacji


Konkurs na tekst piosenki ekologicznej

Zapraszamy uczniów klas 6-8 naszej szkoły do udziału w konkursie na tekst do piosenki ekologicznej. Tematyka konkursu dotyczy aktualnych problemów naszej planety: degradacji środowiska, zanieczyszczenia powietrza i wody, wyczerpywania się surowców, globalnego ocieplenia. Konkurs organizowany jest w ramach Innowacji MK „Mamy oko na klimat! Ziemia-Woda-Powietrze”. Więcej informacji w regulaminie konkursu.

Zespół ds. Innowacji


Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Kryzys klimatyczny to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którym stoimy jako ludzkość. Nasza szkoła w ramach Innowacji MK przyłączyła się do akcji Młodzieżowego Strajku Klimatycznego pod hasłem „Cała Polska dla sprawiedliwości klimatycznej”. W piątek 25 września 2020 r. przeszliśmy ulicami Tarnobrzega, aby przypomnieć mieszkańcom, że los naszej planety zależy od nas wszystkich.


Moja Planeta marzeń – miejski konkurs plastyczny.

zapraszamy przedszkolaków i uczniów klas 1-3 tarnobrzeskich szkół podstawowych do wzięcia udziału w Miejskim Konkursie Plastycznym pod nazwą „Moja Planeta marzeń”. Konkurs organizowany jest przez naszą szkołę w ramach Innowacji MK 2020/2021 „Mamy oko na klimat! Ziemia-Woda-Powietrze” pod patronatem Regionalnego Centrum Promocji Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły. Program Innowacje MK wspierają Liga Ochrony Przyrody, Telewizja Lokalna TVL i Radio Leliwa. Czekamy na prace plastyczne lub graficzne. Więcej informacji w regulaminie Miejskiego Konkursu Plastycznego „Moja Planeta marzeń”.

Zespół ds. Innowacji


MAMY OKO NA KLIMAT! INNOWACJE MK 2020/2021

OPIS PROGRAMU.
W TYM ROKU SZKOLNYM „INNOWACJE MK” REALIZUJEMY POD HASŁEM „MAMY OKO NA KLIMAT! ZIEMIA–WODA–POWIETRZE”. NASZ PROGRAM OPIERA SIĘ NA CELACH ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU – GLOBALNEGO ROZWOJU ONZ NA LATA 2015-2030. UZYSKALIŚMY PATRONAT REGIONALNEGO CENTRUM PROMOCJI NATURA 2000 TARNOBRZESKA DOLINA WISŁY, A NASZE DZIAŁANIA WSPIERAJĄ LIGA OCHRONY PRZYRODY, TELEWIZJA LOKALNA TVL I RADIO „LELIWA”. UCZESTNICZYMY W MIĘDZYNARODOWYM PROGRAMIE „1PLANET4ALL” ORAZ JESTEŚMY CZĘŚCIĄ GLOBALNEGO RUCHU NA RZECZ OCHRONY KLIMATU I NASZEJ PLANETY. SKOMPLIKOWANE PROCESY DOTYCZĄCE KRYZYSU KLIMATYCZNEGO PREZENTUJEMY W SPOSÓB PRZYSTĘPNY I ATRAKCYJNY DLA DZIECI Z WYKORZYSTANIEM METODY STEAM. NIE WPROWADZAMY INNOWACJI DLA NIEJ SAMEJ. WIERZYMY, ŻE W OSTATECZNYM ROZRACHUNKU ZAOWOCUJE ONA WYŻSZĄ EFEKTYWNOŚCIĄ CAŁEGO SYSTEMU DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEGO ORAZ ZMIENI SPOJRZENIE NA NASZĄ PLANETĘ. TYLKO CZŁOWIEK ŚWIADOMY ZAGROŻEŃ EKOLOGICZNYCH, ICH WAGI
I SPOSOBÓW WALKI Z NIMI POTRAFI SKUTECZNIE WALCZYĆ!

DLACZEGO KLIMAT?
LUDZKOŚĆ ZMIENIA GLOBALNY KLIMAT W TEMPIE NIESPOTYKANYM WCZEŚNIEJ W HISTORII. ZMIANA KLIMATU DZIEJE SIĘ TU I TERAZ. PRZEKAZY O ZMIANIE KLIMATU, KTÓRE DO NAS DOCIERAJĄ, SĄ W WIELU PRZYPADKACH ZE SOBĄ SPRZECZNE. CORAZ CZĘŚCIEJ JESTEŚMY RÓWNIEŻ NARAŻENI NA TREŚCI DEZINFORMACYJNE. UMIEJĘTNOŚĆ ROZPOZNANIA RZETELNYCH INFORMACJI NA TEMAT ZMIAN KLIMATU JEST NIEZBĘDNA, ABYŚMY MOGLI ZROZUMIEĆ ZŁOŻONOŚĆ TEGO ZJAWISKA. WIELU LUDZI MYŚLI, ŻE LOS NASZEJ PLANETY JEST JUŻ PRZESĄDZONY. MY JEDNAK UWAŻAMY INACZEJ. WIERZYMY, ŻE WCIĄŻ MOŻEMY COŚ ZROBIĆ DLA PLANETY – OBRAĆ WŁAŚCIWY KURS. JESTEŚMY PRZEKONANI, ŻE DBAŁOŚĆ O KLIMAT JEST TROSKĄ NIE TYLKO O NASZĄ PRZYSZŁOŚĆ, ALE TAKŻE O PRZYSZŁOŚĆ NASZYCH POKOLEŃ. 

NASZE CELE:
–  PRZYGOTOWUJEMY DZIECI DO ROZUMIENIA ŚWIATA, A NIE UCZENIA SIĘ GO NA PAMIĘĆ;
–  UKAZUJEMY PROBLEMY NASZEJ PLANETY I PRZECIWDZIAŁAMY IM;
–  ŁAMIEMY PRZEKONANIA I NAWYKI TKWIĄCE W MENTALNOŚCI NASZEJ SPOŁECZNOŚCI;
–  WYPOSAŻAMY W UMIEJĘTNOŚĆ ROZRÓŻNIANIA FAKENEWSÓW OD WIARYGODNYCH INFORMACJI;
–  UKAZUJEMY WALORY NASZEGO REGIONU;
–  UCZYMY OPIERANIA SIĘ NA SCHEMACIE: HIPOTEZA-DOŚWIADCZENIE-WNIOSEK;
–  PROMUJEMY POCZUCIE INDYWIDUALNEJ I ZBIOROWEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA LOS NASZEJ PLANETY;
–  POZWALAMY NA ROZWIJANIE UMIEJĘTNOŚCI PRZYDATNYCH W DALSZYM ŻYCIU (KRYTYCZNE MYŚLENIE, PUBLICZNE WYSTĘPOWANIE, PLANOWANIE DZIAŁAŃ, PRACA W RÓŻNORODNEJ GRUPIE);
–  ŁĄCZYMY EDUKACJĘ O ZMIANIE KLIMATU Z EDUKACJA MEDIALNĄ;
–  DAJEMY POCZUCIE WPŁYWU NA PRZYSZŁOŚĆ.

CO ROBIMY?
–  ORGANIZUJEMY KAMPANIĘ SPOŁECZNĄ POŚWIĘCONĄ ZMIANIE KLIMATU;
–  DZIELIMY SIĘ SWOIMI DZIAŁANIAMI W PRZESTRZENI INTERNETOWEJ;
–  PROWADZIMY REDAKCJĘ SZKOLNĄ SKUPIAJĄCĄ MŁODYCH DZIENNIKARZY;
–  PUBLIKUJEMY WŁASNE MATERIAŁY DZIENNIKARSKIE NA TEMAT LOKALNYCH ASPEKTÓW ZMIANY KLIMATU;
–  WSPÓŁPRACUJEMY Z DZIENNIKARZAMI;
–  ORGANIZUJEMY NOC DZIENNIKARZY I OBSERWATORIUM LETNIEGO NIEBA;
–  PRZYGOTOWUJEMY WŁASNE MATERIAŁY AUDIOWIZUALNE;
–  SPOTYKAMY SIĘ Z CIEKAWYMI LUDŹMI – PASJONATAMI, EKSPERTAMI;
–  ORGANIZUJEMY SPOTKANIA, WEBINARY I DEBATY KLIMATYCZNE;
–  TWORZYMY WŁASNE PROJEKTY;
–  PROWADZIMY WARSZTATY NA TEMAT ZMIANY KLIMATU I PRACY REDAKCJI SZKOLNEJ;
–  WŁĄCZAMY SIĘ DO ŚWIATOWYCH DZIAŁAŃ.

MARIOLA ŚWIĄDER


„1PLANET4ALL – RAZEM DLA KLIMATU!”

„1Planet4All – Razem dla klimatu!” to europejski program, w którym od września 2020 r. bierze udział nasza szkoła w ramach Innowacji MK pod hasłem „Mamy oko na klimat. Ziemia-Woda-Powietrze”.  Program łączy edukację globalną, klimatyczną i medialną, dzięki czemu nasi uczniowie rozwiną wiele umiejętności przydatnych w dalszym życiu: krytycznego myślenia, analizowania przekazów medialnych, publicznego występowania, planowania działań czy pracy w zespole. Program „1Planet4All – Razem dla klimatu!” realizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z organizacjami z 11 krajów Unii Europejskiej. Jest również częścią DEAR (The European Commission’s Development Education and Awareness Raising Programme), który umożliwia Europejczykom wkład w globalny rozwój. Nastawiamy się na kompleksowe działania na rzecz ochrony naszej Planety, bo wierzymy, że każdy z nas jest odpowiedzialny za jej los.

Mariola świąder