Innowacja

„AKCEPTACJA JEST OK!”

PODCZAS „INNOWACJI MK” WRAZ Z DZIEĆMI Z KLASY 5B POSZUKIWALIŚMY ZASAD, KTÓRE ŁĄCZĄ, A NIE DZIELĄ LUDZI. MAMY NADZIEJĘ, ŻE DZIECI BOGATSZE O TE ZASADY, W PRZYSZŁOŚCI LEPIEJ ZROZUMIEJĄ DRUGIEGO CZŁOWIEKA. TO BYŁA NIEZWYKŁA LEKCJA O ŻYCIU.

RÓŻNICE SĄ OK!

„DALEKO RAJ, GDY NA CZŁOWIEKA SIĘ ZMYKAM” ŚPIEWA STANISŁAW SOJKA…

W DZISIEJSZYM ŚWIECIE DYSKRYMINACJA PRZYBIERA RÓŻNE FORMY.
JAK ROZPOZNAWAĆ PROBLEMY? W JAKI SPOSÓB WALCZYĆ Z UPRZEDZENIAMI? JAK WYZBYĆ SIĘ PRZESĄDÓW I ANIMOZJI NA TEMAT GRUP OKREŚLANYCH JAKO „INNI”? JAK OBALAĆ STEREOTYPY ZAKORZENIONE W NASZEJ SPOŁECZNOŚCI? JAK ODRÓŻNIAĆ FAŁSZ OD INFORMACJI RZETELNYCH? JAK KSZTAŁTOWAĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI? NA TE I WIELE INNYCH PYTAŃ SZUKALIŚMY ODPOWIEDZI WRAZ Z DZIEĆMI Z KLASY 5A PODCZAS INNOWACJI MK. PRZYBRAŁY ONE FORMĘ KOMIKSU, KTÓRY JUŻ ZA NIEDŁUGO BĘDZIE MOŻNA ZOBACZYĆ W SZKOLE I NA NASZYCH STRONACH.

ŚWIĄTECZNE INNOWACJE MK

OSCYPKI, OBWARZANKI, PLIŃCE Z POMOĆKĄ, BUCHTY NA PARZE, PYRKI Z GZIKIEM, KWAŚNICA, MARCIŃSKIE ROGALE – TO TYLKO CZĘŚĆ REGIONALNYCH POTRAW, KTÓRE POZNAŁY DZIECI Z KLASY 4B. NIE MOGĄC DOCZEKAĆ SIĘ BOŻONARODZENIOWYCH ŚWIĄT, SZUKALIŚMY TAKŻE INFORMACJI O POTRAWACH WIGILIJNYCH. A JAK WIGILIA – TO PIEROGI – MÓWI JEDNA Z CZWARTOKLASISTEK. PRZED NAMI ŚWIĘTA. NIEKTÓRZY Z NAS WYRUSZĄ DO SWOICH RODZIN. TO WAŻNE, ABY ZNAĆ I SZANOWAĆ REGIONALNE TRADYCJE, ALE TAKŻE MÓC OPOWIEDZIEĆ INNYM O TYM, CO JEST WAŻNE DLA NAS.

CO MAMY W ŚRODKU?

POD NASZĄ SKÓRĄ NIEUSTANNIE COŚ SIĘ DZIEJE: COŚ PŁYNIE, TŁOCZY, ZASYSA, MIAŻDŻY, PĘKA, NAPRAWIA SIĘ I TWORZY NA NOWO. CAŁY ZESPÓŁ WYSPECJALIZOWANYCH NARZĄDÓW PRACUJE TAK WYDAJNIE, ŻE PRZECIĘTNY CZŁOWIEK ZUŻYWA PRZEZ GODZINĘ TYLE ENERGII, CO STUWATOWA ŻARÓWKA.CZY MOŻNA ODBYĆ PODRÓŻ W GŁĄB CIAŁA? Z CZEGO SKŁADA SIĘ ŻOŁĄDEK? JAKI KOLOR MA WĄTROBA? JAK DŁUGIE SĄ NASZE JELITA?
JAKŻE NIEZWYKŁYM ORGANIZMEM JEST NASZE CIAŁO, PRZEKONAŁY SIĘ DZIECI Z KLASY 5C PODCZAS INNOWACJI MK.

KOŚCI I MIĘŚNIE

„ŁÓDKA PŁYNIE, KSIĘŻYC ŚWIECI, TRÓJGRANIASTY GROSZEK LECI. NA TRAPEZIE, TRAPEZIKU, WISI GŁÓWKA NA HACZYKU” – TAKIM WIERSZYKIEM PANI EWA GRONKOWSKA, LEKARZ INTERNISTA I DIABETOLOG ZACHĘCIŁA DZIECI Z KLASY 5B DO NAUKI OŚMIU KOŚCI NADGARSTKA. CZY KOŚCI WYKONUJĄ RUCHY? JAK DBAĆ O MIĘŚNIE I KOŚCI? ILE WAŻY SZKIELET CZŁOWIEKA? NA TE I WIELE INNYCH PYTAŃ DZIECI SZUKAŁY ODPOWIEDZI W RAMACH DRUGIEGO MODUŁU INNOWACJI MK „Z ANATOMIĄ NA TY!”. UCZNIOWIE Z CIEKAWOŚCIĄ SŁUCHALI PANI EWY, ZASYPUJĄC JĄ ROŻNYMI PYTANIAMI DOTYCZĄCYMI ZAWODU LEKARZA I FUNKCJONOWANIA LUDZKIEGO ORGANIZMU. PO SPOTKANIU Z EKSPERTEM DZIECI DOWIEDZIAŁY SIĘ KTO I PO CO W DZISIEJSZYCH CZASACH UCZY SIĘ ŁACINY. PÓŹNIEJ PRZYSZEDŁ CZAS NA SAMODZIELNĄ PRACĘ. DZIEWCZYNKI WŁASNORĘCZNIE WYKONYWAŁY LUDZKI SZKIELET, A CHŁOPCY, ŚLADEM WIELKIEGO ARTYSTY GIUSEPPE ARCIMBOLDO, UZUPEŁNIALI WNĘTRZNOŚCI CZŁOWIEKA WARZYWAMI I OWOCAMI. EMOCJI NIE BYŁO KOŃCA. WYTWORY INNOWACJI MK SPOGLĄDAJĄ NA NASZĄ SPOŁECZNOŚĆ UCZNIOWSKĄ Z KLATKI SCHODOWEJ.

„ECOINNOWATOR” MAŁEGO KSIĘCIA

WYCIECZKĄ DO ELEKTROWNI ENEA W POŁAŃCU ZAKOŃCZYŁ SIĘ PIERWSZY MODUŁ INNOWACJI MK POD HASŁEM „ECOINNOWATOR”. UCZNIOWIE MOGLI W PRAKTYCE WYKORZYSTAĆ SWOJĄ WIEDZĘ DOTYCZĄCĄ ENERGII. PRACOWNICY ELEKTROWNI OPOWIEDZIELI IM O FUNKCJONOWANIU ELEKTROWNI, PRODUKCJI PRĄDU ELEKTRYCZNEGO ORAZ UMOŻLIWILI ZOBACZENIE Z BLISKA URZĄDZEŃ ENERGETYCZNYCH. MODUŁ „ECOINNOWATOR” MIAŁ NA CELU WYRABIANIE U DZIECI NAWYKÓW I PRZYZWYCZAJEŃ DOTYCZĄCYCH RACJONALNEGO WYKORZYSTYWANIA ENERGII. WIERZYMY, ŻE UCZENIE MŁODEGO POKOLENIA PROEKOLOGICZNEGO, PROSPOŁECZNEGO I PROZDROWOTNEGO MYŚLENIA PRZYCZYNI SIĘ W PRZYSZŁOŚCI DO ZMIANY MENTALNOŚCI NASZEJ SPOŁECZNOŚCI.WAŻNE JEST DLA NAS, ABY DZIECI CENIŁY ŻYCIE I POSTRZEGAŁY SIEBIE JAKO GOSPODARZY NA ZIEMI. WÓWCZAS ICH ŻYCIE ODZWIERCIEDLI TE PRZEKONANIA. MOŻNA ŚMIAŁO STWIERDZIĆ, ŻE KAŻDE DZIECKO ZASŁUŻYŁO NA MIANO „ECOINNOWATORA” MAŁEGO KSIĘCIA.